СЕЗОН ПОЛЮВАННЯ НА ЛЮДЕЙ: ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩОВИХ ІНФЕКЦІЙ

15.07.2021

Весна — це не тільки пора свіжої молодої трави та перших квітів. Це ще й початок сезону поширення кліщових інфекцій. Період активності кліщів починається зазвичай в середині квітня, коли температура повітря перестає опускатися нижче 5-7°C та закінчується в жовтні зі зниженням температури.

На території України, мабуть, найвідомішим видом кліщів є іксодові, сумнозвісні переносники хвороби Лайма. Також іксодових кліщів часто називають енцефалітними кліщами за назвою іншої небезпечної хвороби, до якої може призвести укус такого кліща.

МАЛЕНЬКИЙ КЛІЩ — ВЕЛИКА ПРОБЛЕМА

Друга небезпечна помилка — впевненість в тому, що можна заразитися від укусу саме дорослого кліща. Дійсно, згідно з дослідженням, проведеним Центрами з контролю і профілактиці захворювань США, велику небезпеку несуть не дорослі особини, а проміжний ступінь розвитку кліща — німфа.

Від дорослого кліща німфа відрізняється не до кінця розвиненою статевою системою і меншим розміром — іноді не більше макового зернятка. Саме такі крихітні розміри є головною небезпекою, оскільки німфу набагато важче помітити на одязі або тілі, ніж дорослу особину. А чим довше кліщ п'є кров, тим вище шанс зараження так званими кліщовими інфекціями:

  • бореліоз або хвороба Лайма, Лайм-бореліоз (Borrelia burgdorferi B.afzelii, B.garinii)
  • вірус кліщового енцефаліту (TBEV)
  • бабезіоз (Babesia spp.)
  • моноцитарний ерліхіоз людини (E.chaffeensis / E.muris)
  • гранулоцитарний анаплазмоз людини (A. phagocytophilum)

Найвідомішими з цього списку можна назвати кліщовий енцефаліт і бореліоз. За даними ЦГЗ Міністерства охорони здоров'я України всього за три місяці 2020 року зареєстрували 236 випадків зараження, а за весь 2019 рік — 4 482 випадків. Це не так багато, як хворих на COVID-19, проте МОЗ України відносить кліщовий бореліоз до групи особливо небезпечних інфекційних хвороб.

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА КЛІЩОВИХ ІНФЕКЦІЙ

Перш за все, потрібно знати, як здати кліща на аналіз. Після акуратного вилучення паразита потрібно покласти в чисту ємність, яка щільно закривається кришкою, і як можна швидше доставити в найближчу лабораторію для дослідження.

Особливу небезпеку укус кліща несе через те, що він може бути носієм мікст-інфекції. Тому рекомендується після контакту з кліщем пройти комплексну діагностику на кліщові інфекції, щоб виключити зараження небезпечними бактеріями та вірусами. Симптоматика у цих хвороб часто дуже схожа, тому аналіз — єдиний спосіб вчасно діагностувати хворобу і почати правильне лікування.

Лабораторія Diagen використовує найефективніший метод — ПЛР-аналіз, що дозволяє виявити ДНК збудника кліщової інфекції. Це надійний і високоточний метод, який можна застосовувати як до дослідження кліща, так і за зразком крові людини. Здавати кров на аналіз потрібно у два етапи. У перший етап здають аналіз на вірус кліщового енцефаліту через 1-2 доби після укусу. Другий етап призначений для діагностики бактеріальних інфекцій (ерліхіоз, анаплазмоз, бореліоз, бабезіоз) і його здають через 1,5-2 тижні після укусу.

Джерела: