Туберкульоз в Україні: про що насправді говорить статистика

15.03.2021

Ситуація з COVID-19 вплинула на всі аспекти нашого життя, але найбільше - на систему охорони здоров'я. Велика частина ресурсів виділяється на боротьбу з цією глобальною загрозою. Проте ще у 2020 році ВООЗ назвала поширене в Україні захворювання, туберкульоз, однією з 10 головних причин смертності у світі. В умовах пандемії динаміка боротьби з туберкульозом також зазнала деяких змін.

Будь-яка хвороба виснажує організм, і складно ігнорувати той факт, що і COVID-19, і туберкульоз насамперед вражають легені. У боротьбі з коронавірусом дуже мало перевірених фактів, зокрема, чи впливають ускладнення після перенесеного вірусу на розвиток активної форми туберкульозу у людей, що знаходяться в групі ризику. Тим паче є випадки зараження відразу двома цими хворобами. Даних, що підтверджують взаємозв'язок між COVID-19 і туберкульозом, на цей час недостатньо.

В останні роки за даними Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) спостерігалося зниження темпів захворюваності серед українців. Так центр повідомляє, що в порівнянні з 2019 роком у 2020 році зареєстрували на 29,8% менше випадків захворювання на активну форму туберкульозу.

На жаль, ще з початку боротьби з COVID-19 Всесвітня Організація Охорони Здоров'я (ВООЗ) передбачала, що активний моніторинг нового вірусу негативно позначиться на темпах виявлення туберкульозу на ранніх стадіях. У зв'язку з введенням карантинних режимів і самоізоляції все менше людей повертається до планової діагностики туберкульозу, забуваючи про те, що з появою нової загрози туберкульоз нікуди не відступав.

Восени 2020 року медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів» / Médecins Sans Frontières (MSF) на своїй сторінці в Facebook опублікувала інтерв'ю Олени Труш, менеджера MSF з питань медичної діяльності, в якому вона повідомляє, що карантинні заходи проти COVID-19 створили ряд обмежень для своєчасної діагностики туберкульозу. Так були закриті деякі медичні заклади, скоротилася кількість медперсоналу, оскільки було потрібно мобілізувати їх на діагностику і боротьбу з вірусом, а деякі тубкабінети перетворили в пункти тестування на коронавірус.

Керуючись рекомендаціями ВООЗ і статистичними даними, МОЗ України розробило нову стратегію боротьби з туберкульозом в країні в умовах COVID-19. Оскільки в ряді випадків симптоми протікання COVID-19 і туберкульозу може бути важко розрізнити, необхідно проводити аналізи, що виключають ймовірність зараження одним з них.

Для діагностики туберкульозу крім звичної нам флюорографії застосовуються різні методи, зокрема точний і ефективний аналог манту - квантифероновий тест. Цей аналіз надійніше шкірних тестів і дозволяє впевнено визначити хворобу. Метод ПЛР використовується для визначення форми протікання захворювання.

За даними МОЗ кожна третя людина в світі може бути переносником однієї з форм туберкульозу, тому будьте обережні та не нехтуйте своєчасною діагностикою.

Дослідження в DIAGEN

КодНайменуванняТермін виконання (днів)Матеріал для аналізуЦіна
30102Квантифероновий тест (діагностика туберкульозу) доставка в 1 пробірці Li гепарин4 (!)кров Li-гепарин1 903,00
Оформити заявку на дослідження

Матеріали:

Інші статті