Правила підготовки до проведення досліджень

Результати лабораторних досліджень схильні до впливу різних біологічних факторів. Вони можуть змінюватися під впливом фізичного навантаження, стресу, їди, часу доби, статі, віку, прийнятих лікарських препаратів, біологічних добавок. Має значення й довкілля, склад води, ґрунту, соціально-побутові чинники. Можливий вплив професійних та побутових токсичних засобів (алкоголь, нікотин, наркотики).

Для деяких речовин має значення навіть положення тіла під час аналізу. Важливим є також спосіб взяття проби, застосовувані при цьому стабілізатори та консерванти, умови транспортування до лабораторії. Саме тому для отримання достовірних результатів лабораторних досліджень рекомендується дотримуватися певних правил під час підготовки до аналізу та здавання біологічного матеріалу.

Контейнер для калу

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО ЗДАВАННЯ АНАЛІЗІВ КАЛУ

Для отримання достовірних результатів бажано перед аналізом, протягом 2-4 днів, дотримуватися дієти з дозованою кількістю білків, жирів і вуглеводів за винятком продуктів, що важко перетравлюються, таких як копчене м’ясо, ковбаса або баранячий жир.

Бажано біоматеріал здавати до лікування або не раніше ніж через 14 днів після закінчення курсу антибактеріальної та антимікотичної терапії. Якщо матеріал здається під час прийому ліків – обов’язково вказати це в направленні. За 3-4 дні до дослідження уникати прийому препаратів, що посилюють перистальтику кишківника, або змінюють колір калу.

Збір калу: збирати кал для дослідження слід зранку. Якщо це важко, можна приготувати пробу заздалегідь, але не більше ніж за 5-6 годин перед здаванням до лабораторії. У цьому випадку зберігати пробу слід у холодильнику (від +2°С до +8°С, не заморожувати!) у щільно закритому контейнері.

Попередньо необхідно помочитися. Дефекацію робити в суху, чисту ємність – підкладне судно або нічний горщик. Потім перенести пробу об’ємом 3-5 см3 (приблизно з волоський горіх) у пластиковий контейнер з ложечкою (заповнювати контейнер слід не більше ніж на 1/3 об’єму), закрити кришкою, на етикетці написати ПІБ пацієнта та доставити до лабораторії.

У немовлят проби фекалій забирають з підгузка. Невелику кількість 1,0-3,0 г (1,0-3,0 мл) забирають з 10 різних місць шпателем. Ретельно закривають кришку. Не рекомендується наповнювати контейнер до верху. Заповнювати контейнер слід на 1/3 його об’єму.

Категорично заборонено для доставки використовувати скляні ємкості, ємкості від медичних препаратів, сірникові коробки та картонні коробочки, тому що при цьому спотворюються результати аналізу.

Увага! Уникати контакту з водою та сечею!

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 6 годин при +18-22°С, 3 доби при +2-8°С 

Важливо!

  1. Не можна здавати кал на аналіз раніше ніж через 2 дні після клізми, рентгенологічного дослідження шлунка, кишечника, колоноскопії.
  2. Не можна напередодні дослідження приймати лікарські препарати, зокрема. проносні, активоване вугілля, препарати заліза, вісмуту, міді, використовувати ректальні свічки на жировій основі.
  3. Не можна допускати потрапляння до калу сечі, води, менструальної крові у жінок.

КАЛ НА КОПРОГРАМУ

На дослідження направляється кал, зібраний після природньої дефекації. При здачі калу одночасно на глистові інвазії та копрограму можливий збір матеріалу в одну ємність.

Увага! Кал, що зібраний після клізми, введення свічок, прийому касторової чи вазелінової олії, не підлягає дослідженню!

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 2 години при +20-25℃, 6-8 годин при +2-8

 

КАЛ НА ПРИХОВАНУ КРОВ

Дослідження не рекомендується проводити протягом 2 тижнів після проведення інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур (колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм та ін.), під час менструації, при кровотечі з гемороїдальних вузлів, гематурії або після надмірних натужень під час дефекації, якщо є домішки сечі або виділень зі статевих органів.

Через 2-3 дні після рентген дослідження ШКТ з барієм, кровотечі з ясен.

За 3-4 дні дотримуватися дієти з виключенням продуктів, які визивають здуття кишківника та закрепи, виключити м’ясо, субпродукти, червоні овочі та фрукти, тощо.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 2 години при +20-25℃, 7 днів при +2-8

Перед забором матеріалу необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.

Жінкам не слід проводити забір сечі під час менструації.

Для чоловіків – ретельний туалет зовнішніх статевих органів.

Для грудних дітей – після ретельного туалету статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймачі. Сеча, зібрана з памперсу, дослідженню не підлягає!

Сечу збирають в спеціальний контейнер.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 2 години при +20-25℃, 12 годин при +2-8℃

 

ЗБІР ДОБОВОЇ СЕЧІ З КОНСЕРВАНТОМ

У ємність для збору сечі додати отриманий у лабораторії DIAGEN консервант.

Об’єм ємності для збору добової сечі має бути достатнім для збору очікуваного об’єму сечі пацієнта за добу.

Першу ранкову порцію сечі – в унітаз, всі наступні, включаючи ранкову порцію наступного дня – у ємність з консервантом (ємність з біоматеріалом протягом часу збору тримати у прохолодному, захищеному від світла місці) після закінчення збору, визначити добовий об’єм сечі та вказати його, перемішати, відлити 30-40 мл у ємність.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 24 години при +20-25°С

Контейнер для сечі

Контейнери для відбору сечі у немовлят

Суворо натщесерце, тобто після 8-12 годинного голодування здаються такі аналізи:

  • – загальний аналіз крові
  • – визначення групи крові та резус-фактора
  • – біохімічний аналіз крові
  • – дослідження коагулологічних показників
  • – гормони
  • – онкомаркери

 

Дуже важливо здавати кров вранці з 8.00 до 12.00 години, т.к. Майже всі «норми» розраховані для цього часу доби.

Екстрені аналізи можна здавати після 4-6 годинного голодування.

КРОВ НА КОАГУЛОМЕТРІЮ ТА ПОКАЗНИКИ ГЕМОСТАЗУ

Забір крові проводиться натщесерце. В день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води. За 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю, паління, обмежити фізичну активність.

За 2-3 дні до дослідження необхідно виключити прийом антикоагулянтів (гепарин, варфарин) і антиагрегантів (аспірин, тромбоасс), якщо інше не вказано лікарем. Обов’язкова відмітка в направленні, якщо пацієнт приймає антикоагулянти або антиагреганти (який препарат та час останнього прийому). Бажано уникати фізичних і емоційних навантажень, стресів. Фізична активність впливає на згортання крові. За день до здачі крові бажано відмовитися від занять спортом.

НА ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки: важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6-12 годинний період голодування. В день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води. За 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю, паління, обмежити фізичну активність, виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Дітям до 5 років, перед здачею крові, бажано пити кип’ячену воду (порціями до 150-200 мл., протягом 30 хвилин).

Для немовлят перед здачею крові витримати максимально можливу паузу між годуваннями.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 12 годин при +2-8℃.

КРОВ НА БІОХІМІЧННІ ІММУНОФЕРМЕНТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ СИРОВАТКИ

Важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6-12 годинний період голодування. В день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води. За 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю, паління, обмежити фізичну активність, виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Умови зберігання та транспортування матеріалу (залежно від дослідження!): 24 години при +20-25℃, 3-5 днів при +2-8℃.

ВОЛОССЯ НА МІКРОЕЛЕМЕНТИ І ВАЖКІ МЕТАЛИ

Перед здачею зразків волосся для аналізу на мікроелементи і важкі метали слід утриматися від використання засобів для укладання волосся і шампунів, що містять цинк, селен. Якщо останнім часом користувалися мінералізованими шампунями, при необхідності добре вимийте волосся водою. Зразки волосся для зберігання і транспортування закрити в zip-пакет. Необхідна кількість волосся 200-300 штук (приблизно 2 столові ложки). Для оцінки стану організму протягом останнього місяця слід зрізати волосся довжиною близько 1 см з прикореневій області. Не мають ніякої діагностичної цінності волосся, зрізані з кінців пасма. Важкі метали накопичуються у волоссі через 2 тижні.

Увага! Для дослідження беруть нефарбоване волосся!

ВОЛОССЯ НА ДЕРМАТОФІТИ

З вогнищ уражень слід брати короткі, перекручені, зігнуті у вигляді дуги або коми коротке волосся, а також волосся покриті чохлом біля основи. Волосся не можна зрізати ножицями, їх слід висмикувати за допомогою стерильного пінцету або манікюрних щипчиків. Там, де обламані волосся погано видно неозброєним оком, потрібно користуватися лупою і збирати з осередків ураження, оскільки волосся можуть мати вигляд ледь помітною чорною крапки, закладеної в товщі рогової лусочки.

Матеріал збирають в стерильний контейнер з середовищем InTray DM.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 72 години при +5-25°С.

СЛИНА НА КОРТИЗОЛ

Забір слини здійснюється в час, зазначений лікарем: зазвичай через 30 хв. після пробудження та о 16 та о 23 годині.

Необхідно виключити з раціону алкоголь протягом 24 годин до дослідження. Не вживати їжу протягом 2-3 годин до дослідження, можна пити чисту негазовану воду.

Виключити фізичне та емоційне перенапруження протягом 3 годин до дослідження.

Не чистіть зуби, не використовувати зубочистки, зубні нитки, виключити маніпуляції, що травмують слизову оболонку ротової порожнини, протягом 3 годин до збору біоматеріалу.

Не підходять для дослідження зразки, контаміновані кров’ю (навіть злегка червоні), оскільки мікрокровотеча з ясен може викликати підвищення результатів.

Збирають у стерильний контейнер близько 1 чайну ложку слини. На контейнері обов’язково вказують час забору.

БУКАЛЬНИЙ ЕПІТЕЛІЙ

Перед відбором букального епітелію слід виключити прийом їжі не менше ніж за 2 години. Протягом 30 хвилин утриматись від паління та вживання гарячих напоїв. За 32 години виключити алкоголь.

Епітелій забирати одноразовим стерильним універсальним тампоном. Провести по внутрішній стороні щоки тампоном з сильним натиском поступовими рухами 10 разів. Для ПЛР дослідження на велику кількість показників рекомендовано забирати 2-3 зразка з різних щік.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 3 дні при +20-25℃, 5 днів при +2-8℃.

У жінок:

Матеріал для дослідження відбирають у жінок перед менструацією, або через 1-2 дні після її завершення. За 3 дні виключити статеві контакти та використання вагінальних свічок, мазей, тампонів. Не слід спринцюватися і приймати ванну. За 12 годин до забору матеріалу не рекомендується проводити туалет статевих органів, їх обробку мазями, присипками та ін. Перед взяттям матеріалу з уретри та перед ПАП-тестом утриматись від сечовипускання протягом 2 годин.

Забір потрібно виконувати перед УЗД дослідженням, щоб уникнути потрапляння гелю в зразок. (У крайніх випадках, якщо забір здійснюється після УЗД, обов’язково ретельно видалити гель тампоном.)

У чоловіків:

За 3 дні виключити статеві контакти та використання місцевих препаратів (мазей, присипок та ін.).

За 12 годин до забору матеріалу не рекомендується проводити туалет статевих органів. За 2 години утриматись від сечовипускання.

ПЕРИАНАЛЬНИЙ ЗІШКРІБ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ЯЄЦЬ ГОСТРИКІВ

Збір матеріалу для дослідження проводять вранці, до проведення гігієнічних процедур та випорожнення. Напередодні ввечері не слід використовувати креми, присипки, олійки та інші засоби догляду!

Зішкріб з перианальних складок роблять за допомогою вушної ватної палички, змоченої в охолодженій прокип’яченій воді. Другий кінець палички зрізають. Паличку із зібраним матеріалом поміщають у спеціальний контейнер (для сечі), в який додають 1 столову ложку охолодженої прокип’яченої води, щільно закривають, підписують (ПІБ, дата народження дитини). Зібраний матеріал мусить потрапити до лабораторії у найкоротші терміни, що дасть можливість якісно виконати аналіз з отриманням достовірних результатів.

Умови зберігання та транспортування матеріалу: 2 години при +20-25℃, 24 години при +2-8℃.

Scroll To Top
Close
Close
Дослідження
0 Замовлення
Закрити

Моє замовлення

Досліджень в замовленні немає!

Продовжити замовлення