Ситуація з COVID-19 вплинула на всі аспекти нашого життя, але найбільше – на систему охорони здоров’я. Велика частина ресурсів виділяється на боротьбу з цією глобальною загрозою. Проте ще у 2020 році ВООЗ назвала поширене в Україні захворювання, туберкульоз, однією з 10 головних причин смертності у світі. В умовах пандемії динаміка боротьби з туберкульозом також зазнала деяких змін.
Будь-яка хвороба виснажує організм, і складно ігнорувати той факт, що і COVID-19, і туберкульоз насамперед вражають легені. У боротьбі з коронавірусом дуже мало перевірених фактів, зокрема, чи впливають ускладнення після перенесеного вірусу на розвиток активної форми туберкульозу у людей, що знаходяться в групі ризику. Тим паче є випадки зараження відразу двома цими хворобами. Даних, що підтверджують взаємозв’язок між COVID-19 і туберкульозом, на цей час недостатньо.
В останні роки за даними Центр громадського здоров’я (ЦГЗ) спостерігалося зниження темпів захворюваності серед українців. Так центр повідомляє, що в порівнянні з 2019 роком у 2020 році зареєстрували на 29,8% менше випадків захворювання на активну форму туберкульозу.
На жаль, ще з початку боротьби з COVID-19 Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) передбачала, що активний моніторинг нового вірусу негативно позначиться на темпах виявлення туберкульозу на ранніх стадіях. У зв’язку з введенням карантинних режимів і самоізоляції все менше людей повертається до планової діагностики туберкульозу, забуваючи про те, що з появою нової загрози туберкульоз нікуди не відступав.
Восени 2020 року медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів» / Médecins Sans Frontières (MSF) на своїй сторінці в Facebook опублікувала інтерв’ю Олени Труш, менеджера MSF з питань медичної діяльності, в якому вона повідомляє, що карантинні заходи проти COVID-19 створили ряд обмежень для своєчасної діагностики туберкульозу. Так були закриті деякі медичні заклади, скоротилася кількість медперсоналу, оскільки було потрібно мобілізувати їх на діагностику і боротьбу з вірусом, а деякі тубкабінети перетворили в пункти тестування на коронавірус.
Керуючись рекомендаціями ВООЗ і статистичними даними, МОЗ України розробило нову стратегію боротьби з туберкульозом в країні в умовах COVID-19. Оскільки в ряді випадків симптоми протікання COVID-19 і туберкульозу може бути важко розрізнити, необхідно проводити аналізи, що виключають ймовірність зараження одним з них.
Для діагностики туберкульозу крім звичної нам флюорографії застосовуються різні методи, зокрема точний і ефективний аналог манту – квантифероновий тест. Цей аналіз надійніше шкірних тестів і дозволяє впевнено визначити хворобу. Метод ПЛР використовується для визначення форми протікання захворювання.
За даними МОЗ кожна третя людина в світі може бути переносником однієї з форм туберкульозу, тому будьте обережні та не нехтуйте своєчасною діагностикою.
ДОСЛІДЖЕННЯ В DIAGEN
Код | Найменування | Термін виконання (днів) | Матеріал для аналізу | Ціна |
30102 | Квантифероновий тест (діагностика туберкульозу) доставка в 1 пробірці Li гепарин | 4 (!) | кров Li-гепарин | 1 903,00 |
Матеріали:
- Лікарі без кордонів: https://www.facebook.com/msf.ukrainian/posts/1201075350269223
- ВОЗ: https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death, https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-tuberculosis
- Центр Громадського Здоров’я: https://www.phc.org.ua/news/zakhvoryuvanist-na-tuberkuloz-v-ukraini-u-2020-roci-znizilasya-mayzhe-na-30?fbclid=IwAR0kdZenHZC88nJDvdDKbrHdsbD49UP4vs847S_NKrX31EN3k_kcaVWjY-, https://www.facebook.com/phc.org.ua/posts/2637662689691776
- МОЗ: https://suspilne.media/84314-zdala-test-na-koronavirus-a-otrimala-tuberkuloz-ak-viavlaut-hvorih-v-umovah-pandemii-covid-19/, https://www.facebook.com/phc.org.ua/posts/2637662689691776